Braillovo písmo

15. srpna 2009 v 23:09 | Verča |  Zajímavosti
Ahojky všem,
Přináším jednu zajímavost z každodenního života zrakově postižených.
Jistě mnozí z vás slyšely o braillovu písmu, ale pro ty, kteří o něm mnoho neví a chtěly by se dozvědět víc, jsem připravila tento článek. Omlouvám se za případné chyby, či úpravy textu - dost mě totiž zlobí PC, takže je pro mě teď psaní ve wordu celkem těžká zkouška trpělivosti. xD První kapitola k nové povídce je už ale napsaná, takže vám ji sem hodím co nejdřív.
P.S Za jakékoliv názory, nebo otázky k tomuhle článku budu moc ráda.
Braillovo písmo, zvané také slepecké, či bodové, je speciální druh písma určeného pro nevidomé a slabozraké.
Vynalezl jej Francouz Louise Braille. Narodil se 4. ledna 1809 a zemřel 6. ledna 1852. Byl to syn ševce a i on, jako každé malé dítě, byl velmi zvídavý. Když se jednoho dne vydal na průzkum otcovy dílny, aby se dozvěděl, co vlastně jeho tatínek dělá, zranil se o šídlo a přišel tak o zrak. Jeho rodiče to pochopitelně zdrtilo, ale Louise neztrácel naději. Místo toho, aby seděl s rukama založenýma v klíně a litoval se, rozhodl se vymyslet způsob, jak by i zrakově postižení lidé mohli číst a psát. V té době se totiž písmena buďto vyrývala do desek, anebo se nejrůznějšími způsoby modelovala. Tento způsob byl ale náročný a "psaní" jím bylo navíc dost pomalé.

Louise se pro to rozhodl zdokonalit písmo, kterým si vojáci v noci předávali vzkazy. Vzniklo tak písmo o dvanácti bodech, které se vytlačovaly na tuhý papír. Jednotlivá písmena byla utvořena kombinací několika bodů. Později muž jménem Picht vynalezl stroj, umožňující psaní tohoto písma. Byl to přístroj s třinácti klapkami, přičemž kombinací dvanácti z nich se do papíru vytlačovaly jednotlivé znaky a třináctá sloužila jako mezerník.
Léta míjela a stejně jako všechny vynálezy, i tento prošel značnými změnami ke snadnějšímu používání. Dnes se Braillovo písmo skládá z šesti znaků a lze jím, krom samotné abecedy a interpunkce, také psát nejrůznější matematické, chemické a jiné speciální značky. I pichtův stroj se pochopitelně změnil. Skládá se především z válce, na který se namotává papír, určený pro tenhle způsob psaní a sedmi klapek, které jsou z leva doprava umístěny takto:
3, 2, 1, pak následuje trochu odlišná klapka, kterou se dělají mezery, 4, 5 a 6.
Přesto, že má dnes většina zrakáčů počítač, je braillovo písmo ještě dosti využívané. Má sice své nevýhody, z nichž za podstatnou považuji především tu, že se body vytlačené do papíru mohou celkem snadno zatlačit a rázem je po počtení, pro mě bylo a stále je velkým přínosem. Z poznámek takto psaných se mi učí nejlépe, i když do pichťáku někdy ťukám tak zběsile, abych stihla učitelčin výklad, že je to pak zázrak něco rozluštit.
Jak jste si jistě všimli na začátku článku, tento rok je tomu právě dvě stě let od narození člověka, jenž tak významně umožnil zrakově postiženým lidem lepší komunikaci se světem. Na jeho počest se letos konaly nejrůznější akce, jako krásná připomínka toho, jak důležitý Louise Braille byl. Ač se s ním život zrovna nemazlil, dokázal něco, čím se zapsal do dějin lidstva a nám všem ostatním ukázal, že lítost ani sebelítost k ničemu nevedou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rostlina Rostlina | Web | 15. srpna 2009 v 23:14 | Reagovat

Gi

2 RedGr!L RedGr!L | Web | 15. srpna 2009 v 23:18 | Reagovat

Můžu tě poprosit? Jestli jo, tak mi prosim  projeď trochu blog a napiš na http://my-life-mirror.blog.cz/0908/co-se-vam-nelibi-na-tomhle-blogu do komentů. Děkuju předem :-)

3 RedGr!L RedGr!L | Web | 16. srpna 2009 v 13:41 | Reagovat

vidim že sem se ptala na správnym místě:) Asi to vyřešim že to menu bude delší taKŽE TE ROZCESTNÍKY budou rovnou v menu.

4 RedGr!L RedGr!L | Web | 16. srpna 2009 v 14:23 | Reagovat

no... tak uplně ne. Každej kdo proti mě něco má je pro mě debil... Alemusim říct že to je dycky někdo neoriginální nemůžu si pomoct...

5 RedGr!L RedGr!L | Web | 16. srpna 2009 v 15:45 | Reagovat

mno tak bez důvodu to není. To že sem jiná než všichni ty prachatý machírci JE pro mě důvod. Ikdyž taky se přiznám, nejsme nijak chudý, ale tim, že mám spoustu značkových věcí se nad nikoho nepovyšuju. V tom je ten rozdíl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama